ESTÜ'den Haberler

Ruanda Cumhuriyeti Büyükelçisi Fidelis MIRONKO’dan Eskişehir Teknik Üniversitesine İş Birliği Ziyareti

Ruanda Cumhuriyeti Büyükelçisi Fidelis MIRONKO’dan Eskişehir Teknik Üniversitesine İş Birliği Ziyareti

Ruanda Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Fidelis MIRONKO ile Askeri Ateşe Tuğgeneral Sayın Joseph DEMALI, Eskişehir Teknik Üniversitesine iş birliği ziyareti düzenledi. 31 Ocak 2023 tarihinde Rektörlük Ofisinde başlayan ziyaret, Rektör Prof. Dr. Sayın Adnan ÖZCAN eşliğinde Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde devam etti.

Ziyaret kapsamında Türkiye ile Ruanda Cumhuriyeti arasında havacılık alanında yapılabilecek iş birliği konuları üzerine istişarede bulunuldu. “Bütünleşik Havacılık Eğitim Sistemi” kapsamında Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin Akademik ve Operasyonel Sivil Havacılık faaliyetleri hakkında bilgi alan Büyükelçi ve Askeri Ateşe, daha sonra ATP Entegre eğitimlerinde kullanılan AL200MCC simülatöründe tatbik edilen TB-20 uçuş eğitimine katılarak simülatör uçuşu gerçekleştiren Pilotaj Bölümü son sınıf öğrencisi Sayın Abdulbaki KİRİŞCİ ile pilotaj eğitimi hakkında sohbet etti ve bilgi alışverişinde bulundu. Ardından Hava Trafik Kontrolü Bölümü Radar ve Meydan Simülatörlerini ziyaret eden heyet üyelerine, Dr. Öğr. Üyesi Sayın Emre AYDOĞAN tarafından Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinde yürütülen hava trafik kontrol eğitimi hakkında bilgi verilerek simülatörlerin imkân ve yetkinlikleri tanıtıldı.

Hava Aracı Bakım Merkezi ve Havalimanı saha gezisi ile tamamlanan ziyaret çerçevesinde, havacılık alanında Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin imkân ve olanaklarının özellikle hava trafik eğitimi alanında iki ülke arasında iş birliklerinin yapılmasına imkân sağlayabileceği değerlendirildi. Bu doğrultuda ilk aşama olarak Hava Trafik Kontrolü alanında Ruanda Cumhuriyeti’nin havacılık kurumlarınca ihtiyaç duyulan eğitimlere ilişkin detayları içeren bir proje önerisinin hazırlanarak Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanlığına iletilmesi hususunda mutabakata varıldı.